01.09.2017 r.
4 min

Premia regulaminowa przy ustalaniu kwoty wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.09.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r., nr 2, poz. 14 z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem.

Z § 6  rozporządzenia wynika, iż wynagrodzenie urlopowe, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Równocześnie rzeczony przepis wymienia składniki wynagrodzenia, których nie należy uwzględniać przy ustalaniu kwoty wynagrodzenia urlopowego. Należą do nich:

  1. jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  2. wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,
  3. gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe,
  4. wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  5. ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
  6. dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  7. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  8. kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  9. nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  10. odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,
  11. wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Z zapytania wynika bowiem, iż rzeczona premia jest świadczeniem periodycznym, wypłacanym co miesiąc. Zasady ustalania jej wysokości zostały szczegółowo uregulowane w umowie o pracę (jej kwota uzależniona jest od współczynnika finansowego). Ponadto nie ulega ona zmniejszeniu w przypadku absencji chorobowej. Tym samym premia, o której mowa w przedstawionym stanie faktycznym, nie spełnia cech któregokolwiek ze świadczeń o których mowa w § 6 rozporządzenia. Nie jest ona w szczególności jednorazową lub nieperiodyczną wypłatą za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, wynagrodzeniem za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynagrodzeniem za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

§ 6 rozporządzenia ma zastosowanie przy ustalaniu kwoty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Stosownie bowiem do dyspozycji § 14 rozporządzenia, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, zwany dalej "ekwiwalentem", ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ze zmianami określonymi w § 15-19. Oznacza to, iż przy ustalaniu kwoty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należy również uwzględnić premię o której mowa w zapytaniu.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]