26.10.2015 r.
2 min

Prawo do zwolnienia od pracy w związku ze sprawowaniem funkcji członka komisji wyborczej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.10.2015r.
2 min

O zamiarze skorzystania ze zwolnienia od pracy we wskazanym celu pracownik jest zobligowany zawiadomić swojego pracodawcę na co najmniej 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy. Zawiadomienie to powinno zostać złożone w formie pisemnej, ze wskazaniem przyczyny i przewidywanego okresu nieobecności w pracy.

Ponadto, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, pracownik powinien dostarczyć swemu pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające tę nieobecność, wystawione przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej.

Za czas omawianego zwolnienia od pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Przysługują mu natomiast:

  • diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów;
  • zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w przypadku członków obwodowych komisji wyborczych.

Szczegółowe zasady ustalania wysokości i wypłaty tychże świadczeń zostały określone w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14.03.2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (M.P. Nr 23, poz. 252).  

Okres zwolnienia od pracy nie jest traktowany jako przerwa w zatrudnieniu, która mogłaby rzutować na zakres uprawnień pracowniczych uzależnionych od stażu pracy. W okresie zwolnienia pracownik zachowuje również prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

""