16.08.2010 r.
3 min

Prawo do nowej emerytury

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.08.2010r.
3 min

Warunki, na jakich może być przyznana nowa emerytura z I filaru określone są w art. 24 ust 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.). W myśl tego przepisu emerytura przysługuje ubezpieczonemu po osiągnięciu minimalnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie uzależnia prawa do emerytury od posiadania określonego stażu ubezpieczeniowego. Jednak od wymiaru stażu ubezpieczeniowego zależy oczywiście wysokość tej emerytury.
Emerytura na warunkach określonych w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przysługuje na wniosek osoby uprawnionej do tej emerytury.

Emeryturę z I filaru przyznaje się również z urzędu. Podstawę do przyznania tej emerytury stanowi art. 24a ustawy emerytalnej.

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS zobowiązuje do przyznania z urzędu emerytury osobie, która w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli osoba ta legitymuje się jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Emeryturę przyznaje się w takim przypadku od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę. Jeżeli w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy będzie wstrzymana – przyznanie emerytury z urzędu następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym podjęta byłaby wypłata tej renty.

Jeżeli wniosek o emeryturę zostanie zgłoszony w miesiącu ukończenia wieku emerytalnego nie przyznaje się emerytury z urzędu na podstawie art. 24a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, lecz prawo do emerytury z I filaru ustala się na podstawie art. 24 ust. 1 tej ustawy, tj. na wniosek osoby uprawnionej.

Emerytura z urzędu może być przyznana wyłącznie osobie mającej ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Emerytury z urzędu nie przyznaje się osobie, która ma ustalone prawo do emerytury z innego tytułu, np. do emerytury wcześniejszej przyznanej kobiecie po osiągnięciu wieku 55 lat na podstawie art.29 ustawy emerytalnej.

Osobie, która nie pobiera renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu osiągania przychodów w wysokości powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia lub zgłoszenia wniosku o zawieszenie prawa do renty – emeryturę z urzędu przyznaje się od dnia, od którego podjęta byłaby wypłata renty, gdyby ta osoba zgłosiła wniosek o podjęcie wypłaty renty.

Przyznanie emerytury z urzędu powoduje ustanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z dniem, od którego zostanie przyznana emerytura (art.101a ustawy emerytalnej).