Jeżeli dochód pracownika przekroczy próg podatkowy, to pracodawca jest zobowiązany zmienić wysokość i sposób poboru zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą:
- za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali – 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
- za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 – 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.
Wobec powyższego, jeżeli od początku roku dochód pracownika nie przekroczy kwoty 85 528 złotych, to płatnik powinien naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na poziomie 18%. Dopiero od następnego miesiąca po miesiącu, w którym dochód pracownika przekroczy wyżej wskazaną sumę, pracodawca stosuje stawkę 32%.
Warto zwrócić uwagę, że płatnik może odprowadzać zaliczki w wyższej wysokości również po złożeniu przez pracownika wniosku w tym zakresie (art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) od momentu wskazanego w tym wniosku.
W przypadku stosowania stawki 32% zmienia się sposób ustalania zaliczki na podatek dochodowy. W pierwszej kolejności płatnik tak samo pomniejsza przychód o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenie społeczne. Taką zaliczkę pomniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:
- nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
- nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
- nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3;
- nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
- ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.
Tego rodzaju pomniejszenie może być stosowane wyłącznie do miesiąca, w którym dochód pracownika uzyskany u tego pracodawcy od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego progu podatkowego (85 528 zł). Tym samym począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód tego pracownika tę kwotę przekroczył, zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek.