Jednym z rozwiązań przewidzianych w specustawie jest wprowadzenie uproszczeń w zakresie zatrudniania obywateli Ukrainy na terytorium Polski po 24 lutego 2022 roku. Art. 19 projektowanej ustawy przewiduje dopuszczalność zatrudnienia obywateli Ukrainy bez uzyskiwania dodatkowych dokumentów.
Zgodnie z zaproponowaną przez projektodawcę treścią wskazanego artykułu:
„Obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku, gdy:
1. jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 lub
2. jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej –
jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.
Powiadomienie powinno nastąpić za pośrednictwem systemu praca.gov.pl, a w jego treści powinny zostać zawarte następujące informacje:
1. dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy:
- nazwę albo imię (imiona) i nazwisko,
- adres siedziby albo miejsca zamieszkania,
- numer telefonu lub adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,
- numer identyfikacyjny NIP i REGON – w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, albo numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej,
- numer wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia – w przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy, który prowadzi agencję zatrudnienia świadczącą usługi pracy tymczasowej,
- symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą obywateli Ukrainy;
2. dane osobowe obywatela Ukrainy:
- imię (imiona) i nazwisko,
- datę urodzenia,
- płeć,
- obywatelstwo,
- rodzaj, numer i serię dokumentu podróży lub innego dokumentu stwierdzającego lub pozwalającego ustalić tożsamość oraz państwo, w którym wydano ten dokument,
- numer PESEL – o ile został nadany.
3. rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy;
4. stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy.
Warto zwrócić uwagę, że projekcie znalazł się także przepis stanowiący delegację do określenia w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw pracy ograniczenia liczby obywateli Ukrainy, którym podmiot powierzający może powierzyć wykonywanie pracy. Liczba ta będzie uzależniona od liczby wszystkich osób, którym ten podmiot powierza wykonywanie pracy. Takie ograniczenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, ochronę lokalnych rynków pracy oraz realizację zasady komplementarności zatrudnienia cudzoziemców w stosunku do obywateli polskich.
Omówiona regulacja może jeszcze ulec zmianie w trakcie prac legislacyjnych w Parlamencie.
Magdalena Jeziorska
radca prawny