23.03.2018 r.
5 min

Podjęcie zatrudnienia w okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.03.2018r.
5 min

Odpowiedź:

Zadaniem urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie nauczycielom powrotu do zdrowia. Wskazuje na to bezpośrednio treść art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1189 z późn. zm.), zwanej dalej Kartą Nauczyciela. Z dyspozycji tego przepisu, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., wynika, iż urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Ustawodawca zdecydował się na doprecyzowanie przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest:

  1. w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:
  1. choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub
  2. choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub
  1. na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Z celem, w jakim jest udzielany urlop dla poratowania zdrowia, koresponduje treść art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. Przepis ten stanowi, iż w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Zakaz statuowany przez art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela ma charakter bezwzględny. Obejmuje on zakaz świadczenia pracy w ramach stosunku pracy, jak i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno rozpoczętej w czasie korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, jak i rozpoczętej jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. W uchwale z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05 Sąd Najwyższy stanął bowiem na stanowisku, iż „ustawodawca, w aspekcie możliwości łączenia zatrudnienia w ramach stosunku pracy (lub innej działalności zarobkowej) z korzystaniem z urlopu, postanowił zaostrzyć warunki uzyskiwania przez nauczycieli urlopu dla poratowania zdrowia. Jest to istotny wniosek, wskazujący na kierunek wykładni art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. Równocześnie trudno byłoby przyjąć, że o ile każde nawiązanie stosunku pracy lub podjęcie innej działalności zarobkowej w okresie przebywania na urlopie (zdanie pierwsze art. 73 ust. 7) uzasadnia odwołanie nauczyciela z urlopu, to nie powoduje takich skutków żadne zatrudnienie w ramach stosunku pracy lub prowadzenie innej działalności zarobkowej podjęte przed rozpoczęciem urlopu, niezależnie od ich charakteru. Pozostawałoby to w oczywistej sprzeczności z celem urlopu dla poratowania zdrowia i wykładnia art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela dopuszczająca takie jego rozumienie byłaby nie do przyjęcia.”.

W okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel korzysta z ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy. Ochrona nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Dopuszczalne jest bowiem rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela, tj. w razie częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania. W takiej sytuacji brak jest zapotrzebowania na pracę nauczyciela po zakończeniu przez niego urlopu dla poratowania zdrowia.

Strony mogą również zawrzeć porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy. Do rozwiązania stosunku pracy w tym trybie dochodzi w wyniku zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy. Brak woli rozwiązania umowy o pracę przez którakolwiek ze stron wyłącza możliwość zawarcia porozumienia.

Urlop dla poratowania zdrowia jest związany z pozostawaniem przez nauczyciela z dyrektorem udzielającym tego urlopu w stosunku pracy. Zakończenie zatrudnienia powoduje zatem zakończenie urlopu dla poratowania zdrowia.  

Mając na względzie powyższe, uznać należy, iż pracownik może wystąpić do pracodawcy z propozycją rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Pracodawca nie ma jednak obowiązku uwzględnienia prośby. W razie jej zaakceptowania, strony zawrą porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy spowoduje zakończenie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Dopiero wtedy możliwe będzie podjęcie zatrudnienia u nowego pracodawcy.