Z projektu wynika, iż ustawodawca planuje przenieść do ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 645 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, oraz zmodyfikować regulacje dotyczące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, których rejestracja w ewidencji oświadczeń zwalnia z wymogu uzyskania zezwolenia na pracę w zakresie prac niesezonowych.
Wpisywanie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nadal należeć będzie do właściwości powiatowych urzędów pracy. Jednakże swoboda urzędów w tym zakresie ma zostać ograniczona. Przepisy mają bowiem określać przesłanki wpisu. Natomiast decyzję o odmowie wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń podejmować ma starosta. Odmowa wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń następować będzie w formie decyzji administracyjnej. Zadania starosty w tym zakresie realizowane będą w ramach zadań własnych samorządu powiatu, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 17a ustawy.
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisywane do ewidencji oświadczeń będą mogły dotyczyć wyłącznie prac, do wykonywania których nie jest wymagane uzyskania zezwolenia na pracę sezonową. Dodatkowo dotyczyć ono będzie mogło wyłącznie obywateli państw wskazanych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw pracy.
Nie ulegnie zmianie okres, przez który cudzoziemiec będzie mógł świadczyć pracę na podstawie oświadczenia. Nadal będzie to okres nie przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Projekt przewiduje wprowadzenie mechanizmów ułatwiających pozyskiwanie przez powiatowe urzędy pracy z ZUS i administracji skarbowej informacji umożliwiających weryfikację składanych oświadczeń. W związku z tym planowane jest wprowadzenie stosownych zmian do zarówno do ustawy, jak i ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 963 z późn. zm.).
Procedura wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji przebiegać będzie według zasad analogicznych do dotychczasowych.
Przewiduje się również nałożenie na podmiot powierzający wykonywanie pracy, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, obowiązku poinformowania właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca. Ponadto podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, a także cudzoziemiec wykonujący pracę na podstawie oświadczenia będzie mógł powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o rozpoczęciu lub zakończeniu tej pracy. Na wypadek wątpliwości co do daty rozpoczęcia i zakończenia wykonywania pracy ustawodawca planuje wprowadzenie stosownych domniemań.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta