Podatki i procedury podatkowe
24.06.2022 r.
3 min

Owocowe dni w zakładzie pracy a podatek dochodowy od osób fizycznych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
24.06.2022r.
3 min

Niewątpliwie jednym ze źródeł przychodów jest stosunek pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zatem można przyjąć, że wszystkie świadczenia, które uzyskuje pracownik od pracodawcy stanowią przychód ze stosunku pracy.

Ze względu na to, że w przepisach nie uregulowano definicji legalnej nieodpłatnego świadczenia należy ją odszukać w stanowisku doktryny i orzecznictwa. Najważniejsze przesłanki, które muszą zostać spełnione łącznie, aby dane świadczenie można było zakwalifikować jako nieodpłatne świadczenie, którego wartość powinna zostać opodatkowana, to:

  • spełnienie świadczenia przez pracodawcę za zgodą pracownika;
  • świadczenie jest spełniane w interesie pracownika, a więc to on uzyskuje przysporzenie lub zaoszczędza wydatku;
  • korzyść uzyskana przez pracownika jest wymierna i możliwa do przypisania konkretnemu pracownikowi.

Najwięcej kłopotów przysparza ustalenie wartości świadczenia przypisanego konkretnemu pracownikowi. Zazwyczaj owoce i warzywa udostępniane są w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich pracowników, a ci mogą wybrać na co w danym momencie mają ochotę. Co więcej niektórzy pracownicy mogą w ogóle nie skorzystać z udostępnionej możliwości. Z tych względów wręcz niemożliwe jest określenie korzyści uzyskanej przez pracownika. Pracodawca zazwyczaj nie prowadzi bowiem ewidencji owoców i warzyw wydanych poszczególnym osobom.

Wobec niespełnienia trzeciej przesłanki zakwalifikowania danego świadczenia jako nieodpłatnego, należy przyjąć, że udostępnienie pracownikom świeżych owoców i warzyw nie powoduje powstania u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu. Takie stanowisko potwierdzają liczne interpretacje Dyrektora KIS. „Wartość udostępnionych pracownikom jabłek nie stanowi przychodu dla tych osób. Przychód bowiem nie powstanie w sytuacji, gdy niemożliwym jest skonkretyzowanie odbiorcy świadczenia, jak również, gdy nie można zindywidualizować wartości świadczenia przypadającego na konkretną osobę. Zatem na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika z tytułu udostępnienia jabłek pracownikom” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 grudnia 2014 roku sygn. IBPBII/1/415-740/14/AŻ).