Seniorzy, czyli osoby, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny, mogą skorzystać ze szczególnej ulgi podatkowej. Jest nią tak zwany zerowy PIT dla pracujących seniorów. Ma ona pełnić funkcję zachęcającą do pozostania na rynku pracy dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.
Skorzystanie ze wskazanej ulgi przez seniora jest uzależnione od spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
- osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, a więc 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
- braku ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, a w przypadku ustalonego prawa do emerytury – czasową rezygnacją z pobierania świadczenia,
- pozostawianiem w zatrudnieniu, wykonywaniem pracy na podstawie umowy zlecenia albo prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zwolnieniu od opodatkowania, w oparciu o omawianą ulgę, podlegają przychody do kwoty 85 528 zł rocznie. Ponadto warto pamiętać, że w przypadku, gdy senior korzysta z opodatkowania na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) to przysługuje mu także kwota wolna od podatku w kwocie 30 000 zł rocznie.
Zwolnienie dotyczy przychodów uzyskiwanych z tytułu:
- stosunku pracy,
- umów zlecenia,
- działalności gospodarczej (opodatkowanych według skali podatkowej, podatkiem liniowym, stawką 5% – tzw. ulga IP Box, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych),
pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
„Z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT [podatku dochodowym od osób fizycznych] wynika, że zwolnione z podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, tej emerytury nie otrzymuje. Tym samym, warunek „nieotrzymywania emerytury” powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. wypłaty należności ze stosunku pracy. Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych” (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 grudnia 2023 roku, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.709.2023.2.AKR). Analizowany warunek będzie spełniony, jeśli wypłata świadczenia nastąpi po wypłacie wynagrodzenia.