10.02.2017 r.
3 min

Opodatkowanie odpraw i odszkodowań w spółkach Skarbu Państwa

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.02.2017r.
3 min

Opodatkowanie odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji

Art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, przewiduje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym odszkodowań otrzymywanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, tj. odszkodowań wypłacanych w związku z zawarciem przez strony stosunku pracy umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, o której mowa w art. 1012 k.p.

Na podstawie rzeczonego przepisu opodatkowaniu podlegają odszkodowania wypłacane przez spółkę, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami.

Zryczałtowany podatek dochodowy od w/w dochodów wynosi 70%. Przy czym opodatkowaniu podlega ta części odszkodowania, której wysokość  przekracza wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania.

Opodatkowanie odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Ustawodawca przewidział w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy opodatkowanie odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy lub rozwiązania umowy przed upływem terminu, na który została zawarta.

Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają odprawy i odszkodowania otrzymywane w związku z zakończeniem umowy o pracę, których przedmiotem jest zarządzanie, lub umowy o świadczenie usług zarządczych zawarte ze spółką, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami.

Rzeczone świadczenia podlegają podatkowi w wysokości 70% należnej odprawy lub odszkodowania w części, w której ich wysokość przekracza trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub umowy o świadczenie usług zarządzania wiążącej go ze spółką.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]