Analizowane zagadnienie ustawodawca uregulował między innymi w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa). Zgodnie z art. 79 ust. 1 tej ustawy do stażu pracy zalicza się:
- okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- okres pobierania stypendium przyznanego bezrobotnemu uczestniczącemu w szkoleniach finansowanych ze środków Funduszu Pracy (art. 41 ust. 1 ustawy),
- okres pobierania stypendium przyznanego bezrobotnemu w okresie odbywania stażu (art. 53 ust. 6 ustawy),
- okres pobierania stypendium przysługującego uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych (art. 53g ust. 1 ustawy).
Wskazane powyżej okresy wliczane są do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Wliczane są one także do okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na podstawie art. 79 ust. 2 ustawy okresy te nie ulegają jednak zaliczeniu do:
- okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku,
- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.
Wobec powyższego należy przyjąć, iż do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych wlicza się okres, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny z prawem do zasiłku. Natomiast okres zarejestrowania jako osoba bezrobotna, w którym nie przysługiwało prawo do zasiłku, nie podlega zaliczeniu do omawianego stażu pracy.