Każde wypowiedzenie umowy o pracę dla swej skuteczności powinno spełniać szereg wymogów formalnych. Określa je art. 30 § 2 – 5 kodeksu pracy. Naruszenie któregokolwiek z nich może skutkować jego zakwestionowaniem i skierowaniem odwołania do sądu pracy.
Wypowiadaniem umów o pracę rządzi zasada pisemności. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Co więcej, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Niezbędnym elementem oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest podanie przyczyny uzasadniającej takie rozwiązanie stosunku pracy (art. 30 § 4 kodeksu pracy).
Pracownik, który twierdzi, że rozwiązano z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem wbrew przepisom prawa pracy, może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy w oparciu o art. 44 kodeksu pracy. Może to zrobić w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 kodeksu pracy). Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy.
W zależności od tego, na jaki czas została zawarta umowa o pracę, pracownikowi przysługują różne żądania. Może on wystąpić do sądu pracy o:
- ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia,
- a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu: przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.