Nowelizacja wprowadza do naszego porządku prawnego unormowania dotyczące trybu i formy określenia przez pracodawcę rozkładu czasu pracy pracownika. Dotychczas problematyka ta nie była kompleksowo uregulowana w przepisach powszechnie obowiązujących.
W nowym stanie prawnym sporządzenie rozkładu (harmonogramu, grafiku) czasu pracy będzie obligatoryjne, a dopełnienie tego obowiązku będzie mogło nastąpić zarówno w formie pisemnej jak i elektronicznej. Rozkład czasu pracy będzie mógł być sporządzany na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Ponadto pracodawca będzie zobowiązany do przekazania pracownikowi rozkładu czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
Niektórzy pracodawcy będą zwolnieni z obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy. Wskazane wyłączenie będzie swoim zakresem obejmowało sytuację, w której rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę, oraz gdy pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z powszechnie obowiązujących norm czasu pracy. Wskutek uwzględnienia przez Sejm poprawki senackiej katalog odstępstw od konieczności tworzenia harmonogramów został uzupełniony o dwie sytuacje. Tworzenie harmonogramu czasu pracy nie będzie bowiem obowiązkowe jeśli na pisemny wniosek pracownika będziemy stosowali „ruchome” rozkłady czasu pracy bądź jego rozkład czasu pracy będzie ustalany indywidualnie.
W innych przypadkach sporządzanie rozkładu czasu pracy będzie bezwzględnym obowiązkiem każdego pracodawcy, a jego niedopełnienie będzie mogło skutkować zastosowaniem odpowiedzialności wykroczeniowej.
Zobacz szkolenia: