28.08.2020 r.
3 min

Obowiązek wdrażania pracowniczych planów kapitałowych u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników odsunięty w czasie

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.08.2020r.
3 min

Pracownicze plany kapitałowe docelowo mają objąć ponad 11 milionów osób zatrudnionych w wieku między 19 a 55 lat. Do PPK zostaną włączone wszystkie osoby zatrudnione, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – niezależnie od formy zatrudnienia. Osoby zatrudnione między 19 a 55 rokiem życia zostaną automatycznie wpisane do Pracowniczych Planów Kapitałowych i to od ich decyzji zależeć będzie, czy na indywidualne konto odprowadzane będą środki, które zostaną im wypłacone po ukończeniu 60 roku życia. Każdy będzie mógł dobrowolnie wystąpić z programu. Starsi pracownicy, tj. między 55 a 70 rokiem życia, będą musieli zwrócić się do podmiotu zatrudniającego z wnioskiem o zawarcie w ich imieniu takiej umowy. Do PPK nie mogą natomiast przystąpić osoby, które ukończyły 70 rok życia.

Obowiązkiem podmiotu zatrudniającego jest zawarcie dwóch umów w ramach tworzenia PPK. Zadaniem podmiotu zatrudniającego jest wybór instytucji finansowej oraz zawarcie z nią umowy o zarządzanie PPK, a następnie – w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych – umów o prowadzenie PPK. Warto zwrócić uwagę, że umowy te nie muszą być zawarte przez podmiot zatrudniający już w dacie objęcia go ustawą o PPK. De facto zatrudniający ma blisko cztery miesiące od daty początkowej na utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w swoim zakładzie pracy. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem przepisów podmioty zatrudniające na dzień 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób powinny zawrzeć umowę o zarządzanie PPK najpóźniej do dnia 24 kwietnia 2020 roku. Natomiast umowa o prowadzenie PPK powinna być zawarta do dnia 11 maja 2020 r.

Ze względu na wystąpienie pandemii koronawirusa i pogorszeniem sytuacji gospodarczej wielu pracodawców ustawodawca zdecydował o wydłużeniu powyższych terminów o 6 miesięcy. Mocą  ustawy z 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zmieniono treść art. 134 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Na tej podstawie umowa o prowadzenie PPK powinna zostać zawarta do 10 listopada 2020 roku, natomiast umowa o zarządzanie PPK – do 27 października 2020 roku.

Mniejsze podmioty, czyli te zatrudniające co najmniej 20 osób (stan na dzień 31 grudnia 2019 roku), które miały pierwotnie zostać włączone do systemu pół roku później niż średni przedsiębiorcy, zgodnie z obecnym stanem prawnym będą musiały wdrażać pracownicze plany kapitałowe w tym samym czasie, co średni przedsiębiorcy (w powyższych terminach).

Wszyscy pozostali (w tym również wszystkie osoby zatrudnione w sektorze finansów publicznych i mikroprzedsiębiorcy) przystąpią do PPK po 1 stycznia 2021 roku.