Z dyspozycji art. 8b ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wynika, iż w umowie zlecenia oraz w umowie o świadczenie usług, do której na mocy art. 750 k.c. zastosowanie mają przepisy o zleceniu, strony powinny określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Inaczej mówiąc, strony zostały zobowiązane do określenia w umowie sposobu, w jaki zleceniodawca lub usługobiorca będzie pozyskiwał informację o liczbie godzin wykonywania zlecenia bądź świadczenia usług.
Przepisy nie określają sposobu i formy potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Strony mają zatem swobodę w tym zakresie. Jednakże z ratio legis przepisów o minimalnej stawce godzinowej wynika, iż powinno to zostać określone w taki sposób, aby możliwe było ustalenie liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi.
Jeżeli strony nie zawarły w umowie stosownego postanowienia, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi obowiązany jest przedłożyć drugiej stronie umowy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Powinno to nastąpić w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia (art. 8b ust. 2 ustawy).
W sytuacji gdy umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna obowiązana jest przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług potwierdzić przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Potwierdzenie powinno zostać dokonane w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej (art. 8b ust. 3 ustawy).
Brak potwierdzenia skutkuje obowiązkiem przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi przedstawienia zleceniodawcy lub usługobiorcy informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Informacja ta powinna zostać przedstawiona w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia (art. 8b ust. 3 w zw. z art. 8b ust. 2 ustawy).
Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do wykonującego zlecenie lub świadczącego usługi w przypadku skierowania takich osób do wykonania zlecenia lub świadczenia usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W takim przypadku pracodawca użytkownik, na rzecz którego jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, prowadzi ewidencję liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
Z cytowanego przepisu wynika, iż w umowie z przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi na podstawie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nie ma obowiązku określenia sposobu ustalania liczby godzin realizacji umowy. Zleceniodawca lub usługobiorca nie ma także obowiązku potwierdzenia drugiej stronie ustaleń co do sposobu potwierdzania czasu wykonywania umowy, w razie nie zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej umowy. Ponadto przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi nie musi przedstawić zleceniodawcy lub usługobiorcy informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi, jeżeli nie określono w umowie sposobu ustalania liczby godzin wykonywania umowy lub nie potwierdzono ustaleń co do sposobu potwierdzania czasu wykonywania umowy.
Z art. 8b ust. 4 ustawy wynika natomiast obowiązek pracodawcy użytkownika ewidencjonowania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi. Obowiązek ten nie został nałożony ani na agencję pracy tymczasowej, ani na osobę wykonującą zlecenie lub świadczącą usługi na podstawie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Związane jest to z regulacją zawartą w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Przewiduje ona bowiem, iż wynagrodzenie jest ustalane i wypłacane przez agencję pracy tymczasowej na podstawie informacji przekazanych od pracodawcy użytkownika. Tym samym pracodawca użytkownik powinien gromadzić informacje niezbędne do ustalenie wynagrodzenia, w tym dotyczące czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usługi.
W sytuacji gdy kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług winno być dokonywane odrębnie w stosunku do każdej z tych osób (art. 8b ust. 5 ustawy). Każdej z osób wykonującej zlecenie lub świadczącej usługę należy się bowiem wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej. Nie są one bowiem jednym podmiotem, mimo że występują po tej samej stronie umowy.