Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
26.03.2024 r.
3 min

Obowiązek informacyjny wobec pracowników wykonujących pracę poza granicami Polski

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
26.03.2024r.
3 min

Pracodawca ma obowiązek przekazywać swoim pracownikom szereg informacji wymienionych w kodeksie pracy. Część z nich zawiera się w umowie o pracę, a inne powinny być przekazane pracownikowi nie później niż w terminie 7 albo 30 dni od zawarcia umowy. Jeszcze inaczej ustawodawca kształtuje obowiązek informacyjny pracodawcy wobec pracowników skierowanych do pracy poza terytorium Polski.

Art. 291 § 2 kodeksu pracy przewiduje dodatkowe obowiązki informacyjne pracodawcy wobec pracowników skierowanych do pracy poza Polską, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Stanowi on implementację art. 7 dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

„Przed wyjazdem pracownika do pracy lub w celu wykonania zadania służbowego poza granicami kraju na okres przekraczający 4 kolejne tygodnie pracodawca przekazuje pracownikowi niezależnie od informacji, o których mowa w art. 29 § 3, informacje w postaci papierowej lub elektronicznej o:

1. państwie lub państwach, w których praca lub zadanie służbowe poza granicami kraju mają być wykonywane;

2. przewidywanym czasie trwania pracy lub zadania służbowego poza granicami kraju;

3. walucie, w której będzie wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w czasie wykonywania pracy lub zadania służbowego poza granicami kraju;

4. świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych związanych z wykonywaniem pracy lub zadania służbowego poza granicami kraju, jeżeli takie świadczenia przewidują przepisy prawa pracy lub wynika to z umowy o pracę;

5. zapewnieniu lub braku zapewnienia powrotu pracownika do kraju;

6. warunkach powrotu pracownika do kraju – w przypadku zapewnienia takiego powrotu”.

Pracodawca może przekazać pracownikowi wymienione informacje w postaci elektronicznej, jeżeli będą dostępne dla pracownika z możliwością ich wydrukowania oraz przechowywania, a pracodawca zachowa dowód ich przekazania lub otrzymania przez pracownika.

W przypadku zmiany warunków zatrudnienia, o których mowa powyżej, pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej niezwłocznie, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma zastosowanie do pracownika. Nie dotyczy to przypadku, w którym zmiana warunków zatrudnienia wynika ze zmiany przepisów prawa pracy, jeżeli przepisy te zostały wskazane w informacji przekazanej pracownikowi (art. 291 § 4 kodeksu pracy).

Warto pamiętać, że powyżej opisane warunki stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.