Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ZUS- ZLA należy doręczyć płatnikowi zasiłku nie później, niż 7 dnia od daty wystawienia tego zaświadczenia. Okres 7-dniowy, w którym osoba niezdolna do pracy powinna doręczyć zaświadczenie należy liczyć od dnia następnego, po dniu w którym zostało wystawione.
W przypadku nie dochowania przedmiotowego terminu, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% począwszy od ósmego dnia orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim niezdolności do dnia, w którym zaświadczenie zostanie doręczone płatnikowi. Jeżeli 7 dzień wymaganego okresu, przypada na sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, ostatnim dniem na doręczenie jest najbliższy kolejny dzień roboczy.
Jeżeli osoba niezdolna do pracy przekazuje zaświadczenie ZUS-ZLA za pośrednictwem urzędu pocztowego, za dzień doręczenia uznaje się dzień nadania przesyłki w urzędzie pocztowym.
Może się zdarzyć, że ubezpieczony z przyczyn niezależnych od siebie nie jest w stanie doręczyć zaświadczenia lekarskiego w wymaganym terminie, wówczas płatnik powinien uwzględnić stosowne wyjaśnienia ubezpieczonego i nie dokonywać obniżenia zasiłku.
Osobom, które stały się niezdolne do pracy w ciągu 14 dni od daty ustania tytułu ubezpieczenia, zasiłek będzie przysługiwał w przypadku niezdolności do pracy trwającej nieprzewiane co najmniej 30 dni. Jeżeli niezdolność ta zostanie orzeczona więcej, niż jednym zaświadczeniem ZUS-ZLA, obniżenia zasiłku o 25 % w przypadku nieterminowego doręczenia płatnik będzie musiał dokonać tylko w stosunku do tego zaświadczenia, w którym przypada 30 dzień niezdolności do pracy oraz kolejnych zaświadczeń lekarskich.
Obniżenia w związku z nieterminowym doręczeniem ZUS-ZLA płatnik dokonuje wyłącznie z zasiłku chorobowego. Zasada ta nie ma zastosowania w stosunku do orzeczonej niezdolności do pracy przypadającej na okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wypłacane na podstawie art. 92 k.p.
Potrąceń za nie dotrzymanie wymaganego terminu na doręczenie zaświadczenia stosuje również w przypadku zaświadczeń lekarskich ZUS-ZLA wystawianych w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub ubezpieczonym członkiem rodziny.
Powyższe nie ma zastosowania do zaświadczeń e-ZLA wystawianych w formie dokumentu elektronicznego oraz zaświadczenia lekarskiego wydrukowanego z systemu teleinformatycznego.
Podstawa prawna:
- ust. 62-67 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 372).