17.05.2018 r.
2 min

Mniej formalności przy zatrudnianiu cudzoziemców?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.05.2018r.
2 min

W projekcie przewidziano 20 grup zawodów, dla których nie będzie konieczne przeprowadzanie tak zwanego testu rynku pracy przed wydaniem przez wojewodę zezwolenia na pracę cudzoziemca. Test ten polega na przedstawieniu informacji z powiatowego urzędu pracy o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o osoby znajdujące się w rejestrze bezrobotnych lub o negatywnym wyniku rekrutacji na stanowisko zgłoszone przez pracodawcę. Jego przeprowadzenie trwa zazwyczaj 14 lub 21 dni.

Już w aktualnym stanie prawnym nie w każdym przypadku zatrudniania cudzoziemca przepisy wymagają przedstawienia wyniku testu rynku pracy. Jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta i wejdzie w życie, to katalog wyjątków będzie o wiele szerszy. Grupy zawodów przewidziane w projekcie to na przykład elektrycy, murarze, dekarze, kierowcy samochodów ciężarowych, specjaliści do spraw rozwoju systemów informatycznych, programiści aplikacji, lekarze specjaliści ze specjalizacją II stopnia lub z tytułem specjalisty.

Zdaniem autorów projektu zmiany ułatwią dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W uzasadnieniu do projektu wskazano, że branże zostały wybrane z uwzględnieniem aktualnego popytu pracowników i wobec braku możliwości szybkiego uzupełnienie niedoborów poprzez aktywizację istniejących zasobów na rynku pracy. Autorzy uznali, że ułatwienia dotyczące testu rynku pracy nie powinny być stosowane do prac, które nie wymagają żadnych kwalifikacji albo takich, w których przeszkolenie nowego pracownika jest relatywnie łatwe. W ocenie projektodawców 20 grup elementarnych zawodów wymienionych w projekcie obejmuje 197 zawodów.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2018 roku i ma być stosowane również do procedur wydawania zezwoleń na pracę oraz pobyt czasowy i pracę, które rozpoczęły się wcześniej, ale do tej daty nie zostały jeszcze zakończone.