„Rozważając kwestię likwidacji stanowiska pracy, należy wskazać, że zgodnie z wyrokiem SN z 23.05.1997 r., I PKN 176/97, likwidacja stanowiska pracy w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych, polegających na zmniejszeniu zatrudnienia, uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Likwidacja stanowiska pracy nie podlega ocenie sądu w płaszczyźnie zasadności i celowości działania pracodawcy. Sąd ocenia natomiast, czy jest ona rzeczywista czy tylko pozorna oraz czy została wprowadzona zgodnie z prawem. Ma to praktyczne znaczenie zwłaszcza w przypadku złożonych i sformalizowanych struktur pracodawcy.” (K. Jaśkowski [w:] E. Maniewska, K. Jaśkowski, Kodeks pracy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023).
Pracodawca powinien przede wszystkim pamiętać o tym, że wskazana przyczyna w postaci likwidacji stanowiska pracy nie może mieć pozornego charakteru. W przeciwnym razie może narazić się na konsekwencje w postaci podważenia zasadności złożonego wypowiedzenia. O pozorności likwidacji może świadczyć chociażby fakt zlikwidowania jednego stanowiska pracy i utworzenia innego ze zbliżonym zakresem obowiązków, bądź w niedługim czasie po zwolnieniu pracownika przeprowadzenie rekrutacji na takie samo stanowisko.
„[…] likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę, nie może być utożsamiana z samą propozycją zmodyfikowania struktury organizacyjnej, której przejawem jest właściwa decyzja likwidacyjna. Jeżeli więc etap decyzyjny nie został zakończony wymaganą decyzją akceptacyjną, to wówczas wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy jest czynności wadliwą (A. Kurzych: Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – ujęcie proceduralne, MPP 2013, nr 2).”
Dodatkowo musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy likwidacją stanowiska pracy, a rozwiązaniem umowy o pracę z pracownikiem. Co ważne termin realnej likwidacji stanowiska pracy nie musi pokrywać się z datą ustania zatrudnienia. Nie ulega wątpliwości, że zmiany organizacyjne są rozciągnięte w czasie. Pracodawca musi być w stanie wykazać, że podjął stosowne kroki zmierzające do wprowadzenia zmian uzasadniających złożenie wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca musi ponadto doprecyzować okoliczności uzasadniające decyzję o wyborze pracownika do redukcji, w przypadku likwidacji jednego z kilku tożsamych stanowisk pracy. W doktrynie dominuje stanowisko, zgodnie z którym konieczne jest precyzyjne uwzględnienie kryterium doboru pracownika, któremu zostanie złożone oświadczenie o wypowiedzeniu.