06.10.2017 r.
6 min

Łączenie korzystania urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu a praca w obniżonym wymiarze czasu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.10.2017r.
6 min

Łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu

Przepis art. 1821e k.p. przyznaje pracownikowi uprawnienie do łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W takim przypadku pracownik może świadczyć pracę w wymiarze do połowy pełnego etatu. Urlop rodzicielski udzielany jest natomiast na pozostałą część etatu. Tym samym, pomimo świadczenia przez pracownika pracy na część etatu, wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę nie ulega zmianie. Składają się na niego część etatu, przez jaki świadczona jest praca, i część, w jakiej pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego.

Pracownik łączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu uzyskuje zasiłek macierzyński oraz wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie winno zostać ustalone proporcjonalne do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik świadczy pracę. Natomiast wysokość zasiłku macierzyńskiego zostaje zmniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu (art. 31 ust.4a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 372).       

Możliwość podjęcia pracy dotyczy pracy określonej w umowie o pracy, a nie jakiejkolwiek pracy. Wskazuje na to dyspozycja art. 1821e § 2 k.p. Z przepisu tego wynika bowiem, iż organizacja pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika stanowią przesłankę negatywną uwzględnienia przez pracodawcę wniosku pracownika o łączenie korzystania urlopu rodzicielskiego z pracą.

Ani wniosek pracownika o łączenie korzystania urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, ani zgoda pracodawcy na pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy nie są równoznaczne z pracą w indywidualnym rozkładzie czasu pracy. Nie wyklucza to jednak sprecyzowania przez pracownika we wniosku swoich oczekiwań co do rozkładu czasu pracy.

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy

Z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy może skorzystać pracownik, któremu przysługuje uprawnienie do urlopu wychowawczego (art. 1867 § 1 k.p.). Obniżenie wymiaru czasu pracy nie może być większe niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy.

W razie skorzystania z uprawnienia do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, wymiar etatu, w jakim zatrudniony jest pracownik, ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Natomiast na czas, o jaki nastąpiło obniżenie wymiaru etatu, nie jest udzielany urlop wychowawczy ani inne zwolnienie z pracy. Proporcjonalnemu zmniejszeniu ulega również wynagrodzenie za pracę.

W razie obniżenia wymiaru czasu pracy rozkład czasu pracy ustala pracodawca. Może on uwzględnić wniosek pracownika o organizacje pracy w określony sposób, ale nie jest do tego zobowiązany.

Podobieństwa i różnicę

Celem obu analizowanych instytucji jest zapewnienie rodzicom możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przy równoczesnym umożliwieniu im pozostawania na rynku pracy. Co więcej, zarówno pracownik łączący urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy, jak i korzystający z pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Przy czym w przypadku łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą ochrona przysługuje przez cały ten okres. Natomiast pracownik pracujący w obniżonym wymiarze czasu pracy korzysta ze szczególnej ochrony stosunku pracy w okresie od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, ale nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Podstawowa różnica pomiędzy obiema instytucji dotyczy wymiaru etatu, w jakim zatrudniony jest pracownik w czasie korzystania z poszczególnych uprawnień. Wymiar etatu pracownika łączącego korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą nie ulega zmianie. Ulega on niejako podziałowi na czas świadczenia pracy i na czas korzystania z urlopu rodzicielskiego. Natomiast wskutek obniżenia wymiaru czasu pracy wymiar etatu pracownika korzystającego z rzeczonego uprawnienia ulega stosownemu zmniejszeniu.

Zwrócić również należy uwagę, iż przy łączeniu korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą pracownik otrzymuje wynagrodzenie i zasiłek macierzyński. Ich wysokość uzależniona jest od wymiaru, w jakim pracownik świadczy pracę. Pracownik pracujący w obniżonym wymiarze czasu pracy otrzymuje wynagrodzenie za pracę w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy, w jakim jest on zatrudniony.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]