27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
21.06.2024 r.
3 min

Kto może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu choroby?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
21.06.2024r.
3 min

Od kilku lat zaświadczenia lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby wystawiane są w formie elektronicznej. Digitalizacja ma niewątpliwie swoje pozytywne strony w przyspieszeniu przekazywania informacji. Pracodawca niemal natychmiast otrzymuje wiadomość o wystawieniu dla jego pracownika e-ZLA.

Jak wynika z art. 54 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Zakład Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny:

  • lekarza,
  • lekarza dentystę,
  • felczera lub starszego felczera.

Ponadto ustawodawca przewidział także możliwość wystawiania upoważnień do wystawiania omawianych zaświadczeń przez wskazane wyżej podmioty dla asystentów medycznych. Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich, w ich imieniu i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej dokumentacji medycznej może zostać udzielone osobie wykonującej:

1) zawód medyczny w rozumieniuart. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (np. pielęgniarki, ratownicy medyczni);

2) czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, o których mowa wart. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (np. sekretarki medyczne).

Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może być udzielone na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, przy czym po upływie tego okresu można udzielać kolejnych upoważnień na okresy nie dłuższe niż 12 miesięcy. Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może być w każdym czasie cofnięte przez wystawiającego zaświadczenie lekarskie (art. 54a ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Asystenci medyczni są wpisani do Rejestru Asystentów Medycznych prowadzonego w systemie teleinformatycznym. Figurowanie w rejestrze będzie oznaczało posiadanie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich udzielonego przez lekarza. Z kolei ZUS zapewni osobie upoważnionej możliwość wystawiania e-ZLA. Każdy lekarz może upoważnić do wystawiania e-ZLA tylko jednego asystenta medycznego. Natomiast asystent może uzyskać upoważnienie od wielu lekarzy. Asystent medyczny wystawi zaświadczenie lekarskie po przeprowadzeniu przez lekarza bezpośredniego badania na podstawie opisu w dokumentacji medycznej ubezpieczonego.