Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy / ZUS
02.07.2023 r.
3 min

Kto ma prawo złożyć wniosek do ZUS o wydanie decyzji w sprawie ustalenia prawa do zasiłku?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
02.07.2023r.
3 min

Zdarzają się przypadki, kiedy przedsiębiorcy będący płatnikami świadczeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa mają wątpliwości podczas ustalania prawa do zasiłku dla danego ubezpieczonego. Może to być związane na przykład z brakiem możliwości zweryfikowania informacji zawartych w świadectwach pracy dostarczonych przez pracownika dotyczących wypłaconego wynagrodzenia za czas choroby bądź braku prawa do tego wynagrodzenia w związku z art. 14-17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do konkretnego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego oraz jego wypłaty wszczyna się na wniosek. Zgodnie z art. 61b ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się na wniosek złożony w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na elektroniczną skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na adres do doręczeń elektronicznych”.

„Analizowany przepis nie określa podmiotu, od którego wniosek powinien pochodzić. Co do zasady, podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku jest podmiot uprawniony do świadczenia – ubezpieczony lub były ubezpieczony w przypadku świadczeń przysługujących po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub ubezpieczenia chorobowego. Wyjątkowo w przypadku wniosku o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, do którego prawo ustala ZUS, wniosek może zostać złożony przez płatnika składek upoważnionego przez ubezpieczonego. Warto również zauważyć, że co do zasady, wniosek składa się bezpośrednio do właściwego płatnika zasiłków, w przypadku jednak, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS w stosunku do ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, ubezpieczony składa wniosek do płatnika. Na płatniku składek ciąży zaś obowiązek przekazania wniosku ubezpieczonego wraz z odpowiednim zaświadczeniem (jego wydrukiem) do ZUS. Ich przekazanie powinno nastąpić nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania (ust. 5).” (K. Stopka [w:] Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, Warszawa 2022).