Do najbardziej istotnych zmian zawartych w projekcie zaliczyć należy wydłużenie dopuszczalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez pracownika tymczasowego. W aktualnym stanie prawnym w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować tego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 12 miesięcy. Projekt modyfikuje to rozwiązanie dopuszczając wykonywanie pracy tymczasowej w tej sytuacji aż przez 18 miesięcy.
Projekt przewiduje uchylenie art. 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym pracodawcą użytkownikiem nie może być pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego wypowiedział pracownikom stosunki pracy lub rozwiązał te stosunki na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli liczba zwolnionych z tych przyczyn pracowników odpowiada liczbie określonej w art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844). Stanowi to istotną modyfikację dotychczasowych zasad, zgodnie z którymi znacząca redukcja zatrudnienia blokowała możliwość korzystania z pracowników tymczasowych przez dość długi okres czasu.
Ważnym elementem rozwiązań zawartych w projekcie jest uporządkowanie dotychczas funkcjonujących rozwiązań prawnych w zakresie badań lekarskich, szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wydawania świadectw pracy pracownikom tymczasowym. Zgodnie z rozwiązaniami zawartymi w projekcie:
- osoba, z którą agencja pracy tymczasowej nawiązuje kolejną umowę o pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, w celu skierowania do tego samego pracodawcy użytkownika do wykonywania takiej samej pracy tymczasowej albo pracy na tym samym stanowisku lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy, w okresie objętym zaświadczeniem lekarskim, nie będzie podlegać ponownie wstępnym badaniom lekarskim, o ile przerwa między kolejnymi umowami o pracę nie była spowodowana niezdolnością tej osoby do pracy lub innym zdarzeniem mającym wpływ na stan jej zdrowia.
- przed dopuszczeniem pracownika tymczasowego do wykonywania powierzonej pracy nie będzie wymagane szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w przypadku skierowania do tego samego pracodawcy użytkownika w celu świadczenia takiej samej pracy tymczasowej albo pracy na tym samym stanowisku lub stanowisku o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę nawiązanej w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.
- agencja pracy tymczasowej będzie wydawać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy dotyczące łącznego okresu zatrudnienia w tej agencji, objętego kolejnymi umowami o pracę nawiązanymi w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy, chyba że pracownik tymczasowy wystąpi wcześniej z żądaniem wydania świadectwa pracy. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej będzie obowiązana wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej kolejnej umowy o pracę lub świadectwo pracy dotyczące łącznego okresu zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej przypadającego przed zgłoszeniem takiego żądania.