28.03.2011 r.
2 min

Kolejność udzielania urlopu - urlop na żądanie a urlop zaległy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.03.2011r.
2 min

Dokładnie tak jak postępowaliście dotychczas. Owszem dość często można spotkać pogląd, zgodnie z którym zaległy urlop wypoczynkowy powinien wyprzedzać urlop przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym. O racjonalności takiego poglądu nie trzeba zresztą przekonywać kogokolwiek, kto w swoim życiu zawodowym styka się ze sprawami kadrowymi.

Nie oznacza to jednak, że wskazanej reguły nie można w żaden sposób zmodyfikować. Otóż przywołany pogląd nie jest zasadą wynikającą wprost z przepisów prawa, lecz raczej praktycznym komentarzem opartym na doświadczeniu życiowym. W praktyce pracownik wnioskując u udzielenie urlopu wskazuje wyłącznie okres, w którym chce usprawiedliwić swoją przyszłą nieobecność w pracy (tak jest najczęściej). Bardzo rzadko zdarza się, aby wnioskując wskazywał rok kalendarzowy, w którym nabył uprawnienie do urlopu, z którego chce skorzystać. W sytuacji takiego niekonkretnego wniosku (co nie oznacza że nieprawidłowego) oczywistym jest, że wniosek pracownika skojarzymy z jego najwcześniej wymagalnym uprawnieniem, a więc jeśli pracownik dysponuje urlopem zaległym – to właśnie z takim urlopem.

Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik wnioskował o udzielenie urlopu za 2011r., w sytuacji gdy dysponuje jeszcze niewykorzystanym urlopem za 2010r. Odpowiadając na pytanie należy dodatkowo podkreślić, iż chodzi o urlop udzielany w danym roku na żądanie pracownika, a kojarzenie tego uprawnienia z urlopem zaległym jest co najmniej wątpliwe. W takim przypadku pracodawca jest wnioskiem pracownika związany, jeśli chodzi o jego treść, i nie może zarachowywać urlopu udzielonego pracownikowi na jego żądania na poczet zaległego, ubiegłorocznego urlopu wypoczynkowego.