W pierwszej kolejności warto określić, kiedy pracownik wykonuje pracę przy komputerze. Z treści § 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wynika, że każdy pracownik, który użytkuje monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy jest nazywany osobą wykonującą pracę przy komputerze.
Jeśli pracownik spełnia wskazane wyżej wymogi to przysługują mu dodatkowe uprawnienia ponad te, o których stanowi kodeks pracy w odniesieniu do wszystkich pracowników. Pracodawca ma obowiązek zapewnić łączenie przemienne pracy przy monitorze ekranowym z innymi rodzajami prac nie nieobciążającymi wzroku lub wykonywanymi w zmienionej pozycji ciała. W wypadku, gdy pracodawca nie może zapewnić takiej zmiany, musi zezwolić na minimum 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przed ekranem monitora (§ 7 ww. rozporządzenia). Taka przerwa jest płatna i wliczana do czasu pracownika.
Ponadto pracownikowi, który zgodnie z orzeczeniem lekarza medycyny pracy podczas pracy przy monitorze ekranowym musi korzystać z okularów korygujących wzrok lub soczewek kontaktowych przysługuje dodatkowe świadczenie od pracodawcy. Pracodawca ma bowiem obowiązek zapewnić takiemu pracownikowi okulary/soczewki lub zrefundować koszt ich zakupu. Wysokość kwoty stanowiącej refinansowanie kosztu zakupu okularów ustala już sam pracodawca w przepisach wewnętrznych swojego zakładu. Musi być ona ustalona w takiej wysokości, aby umożliwiała zakup okularów zgodnych z zaleceniami lekarza.