15.03.2022 r.
1 min

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.03.2022r.
1 min

Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

  1. innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
  2. zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
  3. zwykłego spożywania posiłków;
  4. odbywania nauki lub studiów.

Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy przysługuje zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że wypłatę zasiłku chorobowego poprzedzi naliczenie wynagrodzenia za czas choroby. Następnie ubezpieczony, który nie odzyskał zdolności do pracy po wykorzystaniu okresu zasiłkowego nabywa prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli świadczenie rehabilitacyjne jest kontynuacją zasiłku wypacanego z ubezpieczenia chorobowego, czyli związanego z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, ubezpieczony otrzyma świadczenie w wysokości 90% za pierwsze trzy miesiące oraz 75% za pozostały okres.

Trzeba pamiętać, że z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy pracownikom nie przysługuje roszczenie o jednorazowe odszkodowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy nie są również uprawnieni do tego, aby domagać się odszkodowania od swoich pracodawców. Powyższe żądania przysługują im jedynie w razie wypadku przy pracy.