ZUS
05.05.2025 r.
2 min

Jakie dokumenty są niezbędne, aby uzyskać zasiłek macierzyński z tytułu urodzenie dziecka poza granicami Polski?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
05.05.2025r.
2 min

Warunkiem uzyskania zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w trakcie ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy do porodu dojdzie na terytorium Polski, czy innego kraju. Jeśli dziecko urodzi się poza granicami naszego kraju, to konieczne będzie udokumentowanie tego zdarzenia na potrzeby ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest:

  • zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu, zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – za okres przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu.

Wskazane dokumenty mogą zostać przedłożone w oryginale albo kopii, potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co do zasady zagraniczne dokumenty powinny zostać przetłumaczone na język polski. Nie jest wymagane tłumaczenie zaświadczeń lekarskich oraz aktów urodzenia dziecka wystawionych na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (Ukraina, Macedonia, Mołdawia, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, USA, Kanada, Australia, Korea Południowa, Mongolia, Izrael, Turcja, Białoruś) w językach urzędowych tych państw.