06.03.2022 r.
3 min

Jak prawidłowo ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.03.2022r.
3 min

Zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Dla prawidłowego ustalenia wysokości ekwiwalentu przysługującego pracownikowi za niewykorzystany urlop konieczne jest posłużenie się współczynnikiem urlopowym ustalanym na każdy rok kalendarzowy oddzielnie. Wyraża on przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w danym roku. Wysokość wskaźnika ustala się odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę występujących w tym roku niedziel, świąt i innych dni wolnych od pracy, a wynik dzieli przez dwanaście miesięcy. W 2022 roku wynosi on 20,92. Współczynnik ten obniża się proporcjonalnie, jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Należy pamiętać, że w każdym przypadku stosuje się współczynnik obowiązujący w roku wypłacenia ekwiwalentu, niezależnie od tego, czy dotyczyć on ma urlopu z danego roku, czy przeniesionego z roku poprzedniego.

Aby ustalić podstawę wymiaru ekwiwalentu trzeba uwzględnić przeciętne wynagrodzenie pracownika, w skład którego wchodzić będą wynagrodzenie zasadnicze (o stałej wysokości) oraz składniki przysługujące zarówno za okresy nie dłuższe jak i dłuższe niż miesiąc. W przypadku wynagrodzenia o stałej wysokości pod uwagę bierze się jego wysokość z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu. Zmienne składniki wynagrodzenia (premie, prowizje) przysługujące za okresy nieprzekraczające miesiąca, uwzględnia się w wysokości równej średniej arytmetycznej dodatków wypłacanych pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu. Zaś wypłaty za okresy dłuższe niż miesiąc uwzględniane są z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu – również w wysokości odpowiadającej ich średniej arytmetycznej.

Otrzymaną podstawę dzieli się przez współczynnik urlopowy i w ten sposób uzyskuje wysokość ekwiwalentu za jeden dzień. Kolejnym etapem jest ustalenie ekwiwalentu przysługującego za godzinę urlopu. W tym celu ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzieli się przez obowiązującą pracownika dobową normę czasu pracy. Otrzymaną wartość mnoży się przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu.