15.04.2016 r.
4 min

Informacja o korzystaniu z uprawnień związanych z rodzicielstwem w świadectwie pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.04.2016r.
4 min

O tym, jakie informacje należy zamieścić w treści świadectwa pracy stanowi art. 97 § 2 kodeksu pracy oraz przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).

Co prawda żaden z przepisów zawartych w kodeksie pracy czy rozporządzeniu nie wskazuje wprost na konieczność wpisywania do świadectwa pracy informacji o wykorzystanym urlopie macierzyńskim, ojcowskim, czy rodzicielskim, niemniej jednak dane te powinny zostać tam zamieszczone. Odpowiednim ku temu miejscem jest rubryka 4.9 świadectwa pracy, w której należy wpisać informacje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń w  zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów. Do tej kategorii uprawnień niewątpliwie należy każdy z wymienionych urlopów. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy przed ustaniem stosunku pracy z danym pracodawcą pracownik nie zdążył wykorzystać któregoś z tych uprawnień w pełnym przysługującym mu wymiarze, np. z uwagi na rozwiązanie umowy o pracę w trakcie urlopu z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takiej sytuacji omawiana informacja jest niezbędna w celu prawidłowego ustalenia zakresu uprawnień pracowniczych u następnego pracodawcy.

Podobne stanowisko w odniesieniu do urlopu ojcowskiego oraz urlopu macierzyńskiego zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 12.05.2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy. Co prawda Ministerstwo nie odniosło się do konieczności podawania w świadectwie pracy informacji o urlopie rodzicielskim, niemniej jednak wyrażony we wspomnianym piśmie pogląd należałoby przez analogię zastosować również w odniesieniu do tego urlopu.

Teza ta znajduje dodatkowe uzasadnienie na tle zmian, które weszły w życie z dniem 2.01.2016 r., w szczególności zaś w kontekście możliwości wykorzystania części urlopu rodzicielskiego na zasadach określonych w art. 1821c § 3 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. W praktyce mogą zdarzać się przypadki, w których pracownik pozostawi sobie pewną część urlopu rodzicielskiego w celu jej wykorzystania na wspomnianych zasadach, jednak przed nadejściem okresu, w którym mógłby to uczynić – ustaje stosunek pracy z pracodawcą, u którego wykorzystał poprzednią cześć/części urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji pozostawiona część urlopu rodzicielskiego nie przepada, lecz będzie mogła być wykorzystana u następnego pracodawcy. Stąd też w rubryce 4.9 świadectwa pracy wydanego omawianemu pracownikowi należałoby podać wymiar i liczbę części wykorzystanego urlopu rodzicielskiego u danego pracodawcy, gdyż informacja ta będzie rzutować na możliwość wykorzystania pozostałej części tego urlopu u kolejnego pracodawcy.
 

""