27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy / Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
08.08.2023 r.
5 min

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
08.08.2023r.
5 min

Konieczność wprowadzenia nowych regulacji do unijnego porządku prawnego została podyktowana brakiem dostatecznej jawności systemów wynagradzania, które nie pozwalały na jednoznaczną ocenę równego traktowania. „W ocenie odpowiednich przepisów dyrektywy 2006/54/WE z 2020 r. stwierdzono, że stosowanie zasady równości wynagrodzeń jest utrudnione ze względu na brak przejrzystości systemów wynagrodzeń, brak pewności prawa w odniesieniu do pojęcia pracy o takiej samej wartości oraz przeszkody proceduralne napotykane przez ofiary dyskryminacji. Pracownicy nie posiadają informacji niezbędnych do skutecznego dochodzenia roszczeń dotyczących równego wynagrodzenia, w szczególności informacji na temat poziomów wynagrodzenia poszczególnych kategorii pracowników, którzy wykonują taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. W sprawozdaniu stwierdzono, że większa przejrzystość pozwoliłaby na ujawnianie uprzedzeń oraz dyskryminacji ze względu na płeć w strukturach płac przedsiębiorstwa lub organizacji. Pozwoliłaby ona ponadto pracownikom, pracodawcom i partnerom społecznym na podejmowanie odpowiednich działań w celu zapewnienia stosowania prawa do równego wynagrodzenia za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości (zwanego dalej „prawem do równego wynagrodzenia”).” (pkt 11 Preambuły do dyrektywy).

W dyrektywie przewidziano minimalne wymogi służące wzmocnieniu stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Regulacje mają zastosowanie zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.

Zgodnie z treścią art. 5 dyrektywy:

„1. osoby starające się o zatrudnienie mają prawo do otrzymania od przyszłego pracodawcy informacji na temat:

  1. początkowego wynagrodzenia lub jego przedziału – opartego na obiektywnych, neutralnych pod względem płci kryteriów – przewidzianego w odniesieniu do danego stanowiska; oraz
  2. w stosownych przypadkach – odpowiednich przepisów układu zbiorowego stosowanych przez pracodawcę w odniesieniu do danego stanowiska.

Informacje te przekazuje się w taki sposób, aby zapewnić świadome i przejrzyste negocjacje dotyczące wynagrodzenia, na przykład w opublikowanym ogłoszeniu o wakacie, przed rozmową kwalifikacyjną lub w inny sposób.

2. Pracodawca nie może zadawać osobom starającym się o zatrudnienie pytania o ich wynagrodzenie w obecnym stosunku pracy ani w poprzednich stosunkach pracy.

3. Pracodawcy zapewniają, aby ogłoszenia o wakatach i nazwy stanowisk pracy były neutralne pod względem płci oraz aby proces rekrutacji przebiegał w sposób niedyskryminacyjny, aby nie podważać prawa do równego wynagrodzenia za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości (zwanego dalej „prawem do równego wynagrodzenia”).

Dodatkowo pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia swoim pracownikom łatwego dostępu do kryteriów, które są stosowane do określania wynagrodzenia pracowników, poziomów wynagrodzenia i progresji wynagrodzenia. Kryteria te muszą być obiektywne i neutralne pod względem płci. Państwa członkowskie mogą zwolnić pracodawców zatrudniających mniej niż 50 pracowników z obowiązku związanego z progresją wynagrodzeń określonego w ust. 1.

Ponadto dyrektywa nakłada na pracodawców także obowiązki informacyjne i sprawozdawcze. Pracownicy mogą bowiem występować do pracodawców o informacje dotyczące ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, w podziale na płeć, w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości jak ich praca. Stosowne informacje powinny być przekazywane na piśmie. Natomiast od 2027 roku pracodawcy zatrudniający co najmniej 150 pracowników będą musieli raportować o szczegółowo wskazanych w dyrektywnie informacjach, w tym o luce płacowej, co rok (zatrudniający 250 pracowników i więcej) lub co 3 lata (zatrudniający od 150 do 249 pracowników). Pracodawcy zatrudniający ponad 100 pracowników obowiązek sprawozdawczy po raz pierwszy będą zobowiązani wypełnić w 2031 roku, a następnie raportować będą co 3 lata.

Państwa członkowskie mają czas do 7 czerwca 2026 roku na wdrożenie przepisów dyrektywy do prawa krajowego.