29.03.2022 r.
3 min

Dopuszczalność rozwiązania i wypowiedzenia umowy o pracę z żołnierzem

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.03.2022r.
3 min

Zakresem wskazanej wyżej ustawy objęte są, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych także Wojska Obrony Terytorialnej. Ustawodawca przewidział szczególną ochronę w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem. 

Zgodnie z treścią art. 118 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej „W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany.” Ustawodawca w ten sposób chroni żołnierza będącego jednocześnie pracownikiem zarówno przed złożeniem przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, a także definitywnym rozwiązaniem stosunku pracy. Co więcej, jeżeli okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika (art. 118 ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). Powyższe ma zastosowanie także do umów o pracę na okres próbny. W razie upływu okresu próbnego po powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie.

Warto jednak pamiętać, że przywołanej regulacji nie stosuje się wobec pracowników powołanych do czynnej służby wojskowej, która ma być odbywana w formie jednodniowych ćwiczeń.

Jedyne okoliczności pozwalające pracodawcy na rozwiązanie i wypowiedzenie umowy o pracę z pracownikiem w okresie między dniem doręczenia temu pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem to rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy następuje na zasadach ogólnych.

Ponadto w okresie posiadania przydziału kryzysowego przez żołnierza rezerwy będącego pracownikiem stosunek pracy z tym pracownikiem nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany (art. 118a ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). Przepisu tego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na okres próbny lub na czas określony, a także jeżeli pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (urzędnika) oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy albo likwidacji stanowiska pracy, a także w przypadkach określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić na ogólnych zasadach.