Domniemanie doręczenia w KPC
Z przepisu art. 139 § 1 k.p.c. wynika, iż w razie niemożności doręczenia przesyłki, pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczając równocześnie zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej. Zawiadomienie powinno zawierać wskazanie gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz pouczenie, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia.
W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.
Jeżeli adresat nie odbierze przesyłki w terminie, doręczający zwraca ją nadawcy z informacją o nieodebraniu. Informacja stanowi podstawę do przyjęcia domniemania, iż w ostatnim dniu terminu do odbioru przesyłki pismo zostało skutecznie odebrane (domniemanie doręczenia).
Koniecznym warunkiem zastosowania tego trybu doręczenia jest uprzednia niemożność doręczenia pisma adresatowi oraz złożenie zawiadomienia o pozostawieniu pisma w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy. Dwukrotne awizowanie stanowi spełnienie wymagania skuteczności doręczenia określonego w art. 139 § 1 k.p.c. (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r., sygn. akt II UZ 43/04).
Skuteczność doręczenia, o którym mowa powyżej, uzależniona jest od rygorystycznego przestrzegania przepisu art. 139 k.p.c. oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 2010 r., poz. 1222). Ponadto miejsce zamieszkania adresata nie powinno budzić wątpliwości (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 marca 1995 r., sygn. akt II CRN 4/95).
Domniemanie doręczenia statuuje także art. 139 § 2 k.p.c.
Z przepisu tego wynika, iż doręczenie uważa się za dokonane również w przypadku, gdy adresat odmawia przyjęcia pisma (np. listonosz zastał adresata w domu, ale ten odmawia odbioru przesyłki). W takim przypadku doręczający powinien umieścić na piśmie adnotację o odmowie jego przyjęcia. Data dokonania rzeczonej adnotacji uważana jest za datę doręczenia przesyłki.
Zastosowanie domniemanie doręczenia przy składaniu przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę
Domniemanie doręczenia zastosowanie ma do wysyłanego przez pracodawcę pocztą oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, bez względu na tryb rozwiązania stosunku pracy.
W przypadku gdy pracownik nie odebrał przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy z urzędu pocztowego, pomimo jej dwukrotnej awizacji, przesyłkę uważa się za doręczoną ostatniego dnia terminu do jej odbioru. Jak zauważył bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 października 2005 r., sygn. akt I PK 37/05: „Nieodebranie z poczty pisma pracodawcy zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu, pomimo dwukrotnego awizowania tego pisma i braku wykazania (udowodnienia lub choćby tylko uprawdopodobnienia) przez powódkę przeszkód, które uniemożliwiły jej odebranie z poczty awizowanej przesyłki, nie przekreśliło skuteczności dokonania wypowiedzenia stosunku pracy, albowiem w świetle reguł doręczania oświadczeń woli (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.) pisemne wypowiedzenie przez stronę pozwaną stosunku pracy, spełniające wymogi formalne tej czynności prawnej, zostało skutecznie dokonane z chwilą, gdy doszło do powódki w sposób umożliwiający jej zapoznanie się z jego treścią.”.
Natomiast jeżeli pracownik odmówił przyjęcia przesyłki zawierającej oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy, osoba doręczająca korespondencję powinna odnotować ten fakt na zwrotce. Data ta będzie uważana za datę odebrania przesyłki.
Ustalenie daty odbioru przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę ma istotne znaczenie dla stwierdzenia daty złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Z art. 61 § 1 zd. 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. wynika bowiem, iż oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Możliwość zapoznania się przez pracownika z oświadczeniem woli pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy powstaje w dacie odbioru przesyłki zawierającej przedmiotowe oświadczenie.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta