Niestety nie. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U.
z 2015 r., poz. 552) możliwość uwzględniania okresów opieki nad dzieckiem
(w rozumieniu art. 7 pkt 5 ustawy emerytalnej) po 1,3% podstawy wymiaru
za każdy rok tych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy) dotyczy wyłącznie ustalania lub ponownego ustalania kapitału początkowego. Zgodnie zaś z art. 173 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t.: Dz. U. z 2015 r., poz.748 ze zm.) kapitał początkowy ustala się dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem wejścia w życie ustawy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek. Ponadto z art. 25 ustawy emerytalnej wynika, że kapitał początkowy stanowi podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24 ustawy. Natomiast przepisy art. 24 ustawy określają zasady przyznawania emerytur dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., czyli według zasad zreformowanych.
Zapisz się
Do naszego newslettera
Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, nagraniami, darmowymi wydarzeniami oraz ofertą szkoleniową i nie pozwól zaskoczyć się żadnym zmianom w przepisach.