Rozróżnienie to przewidział także ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67a wskazanej ustawy wolne od podatku są świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach.
Natomiast świadczenia przeznaczane na omawiany cel, a finansowane przez pracodawcę korzystają ze zwolnienia ograniczonego kwotowo. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: wolne od podatku są świadczenia, które nie są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, otrzymane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 1000 zł, na każde dziecko, o którym mowa w art. 27f ust. 1.
Na podstawie art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotowe zwolnienie przysługuje wobec każdego małoletniego dziecka, w stosunku, do którego w roku podatkowym podatnik:
- wykonywał władzę rodzicielską,
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.