20.05.2013 r.
3 min

Dodatkowy urlop macierzyński

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.05.2013r.
3 min

Zgodnie z art. 182 1 § 1 kodeksu pracy dodatkowy urlop macierzyński przysługuje w wymiarze do 4 tygodni (w 2014r. wymiar wzrośnie do 6 tygodni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do 6 tygodni (w 2014r. wymiar wzrośnie do 8 tygodni) – w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje co do zasady pracownicy, ale w określonych przypadkach może z niego również korzystać pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Jest to możliwe w przypadku:

  • wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę – wówczas pracownik ojciec może korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • zrezygnowania przez matkę z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach – w takiej sytuacji pracownik ojciec wychowujący dziecko może po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w części niewykorzystanej przez matkę skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Ustawodawca wprowadził wymogi formalne skorzystania z tego urlopu. Dodatkowy urlop macierzyński może być wykorzystywany:

  • jednorazowo,
  • w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności,
  • bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

Urlop jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, który powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Pracownica/pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu, w wymiarze jednak nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy, w którym jest zatrudniony pracownik. Wniosek pracownika powinien wówczas wskazywać wymiar czasu pracy oraz okres, w którym pracownik zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracownik–ojciec wychowujący dziecko, który zamierza skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu przez pracownicę urlopu macierzyńskiego, wskazuje w wniosku również termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Dodatkowy urlop macierzyński jest prawem pracownika. Zarówno pracownica jak i pracownik w ogóle nie muszą korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Rodzice nie mogą natomiast co do zasady podzielić się wykorzystaniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop macierzyński nie może zostać bowiem podzielony pomiędzy pracownicę-matkę dziecka, a pracownika-ojca wychowującego dziecko. Wyjątkiem od wskazanej zasady jest sytuacja, w której następuje zgon rodzica korzystającego z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wówczas z niewykorzystanej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać drugi z rodziców.

Zobacz szkolenia: