03.10.2011 r.
3 min

Dobrowolne ubezpieczenia spoleczne duchownych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.10.2011r.
3 min

Osoby duchowne, objęte z tego tytułu ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, objęte są również obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym.

Osoby duchowne podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia przyjęcia do stanu duchownego do dnia wystąpienia z tego stanu, a w przypadku alumnów seminariów duchownych, nowicjuszy, postulantów i juniorystów – od dnia ukończenia 25 roku życia. Dla osób duchownych ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe wtedy, gdy stan duchowny to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych dla danej osoby, a ponadto osoba duchowna nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Osoby duchowne mogą podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli spełnią warunki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, na swój wniosek, mogą być objęci:

 osoby duchowne mające ustalone prawo do emerytury lub renty,
 osoby duchowne podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu,
 alumni seminariów duchownych, nowicjusze, postulanci i junioryści do ukończenia 25 roku życia (na podstawie art. 7 pkt 5 ustawy o s.u.s.).

Zgodnie z art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.
Dla osoby duchownej przystępującej do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu bycia duchownym obowiązkowe będzie ubezpieczenie wypadkowe.

Wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym mogą złożyć tylko duchowni objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu bycia osobą duchowną.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe ustają:

 od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
 od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie (jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek przysługuje),
 od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom.

W uzasadnionych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. W tym celu osoba duchowna, w stosunku do której ustało dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe lub chorobowe, powinna wystąpić do terenowej jednostki ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie.

W przypadku ustania dobrowolnych ubezpieczeń osób duchownych, w stosunku do których funkcję płatnika składek pełni przełożony domu zakonnego lub klasztoru, albo, za zgodą ZUS, inna zwierzchnia instytucja diecezjalna lub zakonna, o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie – w imieniu wszystkich duchownych – może wystąpić płatnik składek.

Wyrażenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgody na opłacenie składki po terminie oznacza, że osoba duchowna podlega nadal dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym.