3 czerwca upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej w trakcie minionego roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli z rozliczenia rocznego tej składki wynikała nadpłata to przedsiębiorca może zadecydować o pozostawieniu jej do rozliczenia na swoim koncie płatnika albo o wystąpieniu o jej zwrot na rachunek bankowy.
Wraz z dokumentacją rozliczeniową za kwiecień 2024 roku każdy przedsiębiorca, który opłaca składki na własne ubezpieczenia powinien był złożyć rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Ma ono służyć ustaleniu wysokości składki na podstawie osiągniętych dochodów/przychodów w roku, którego dotyczy, przy uwzględnieniu składek zapłaconych w trakcie roku.
W przypadku, gdy rezultatem rozliczenia będzie nadpłata składki płatnik może złożyć wniosek o zwrot powstałej nadpłaty albo o rozliczeniu jej na poczet przyszłych składek.
Wniosek o zwrot środków na rachunek bankowy jest przygotowany przez ZUS na Platformie Usług Elektronicznych po złożeniu dokumentów rozliczeniowych. Płatnik nie ma możliwości wygenerować go samodzielnie. Wniosek o zwrot na PUE ZUS jest udostępniony w widoku „Dokumenty i wiadomości”, sekcja „Dokumenty robocze”. Formularz RZS-R trzeba zweryfikować, podpisać i wysłać również za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem płatnik powinien zweryfikować numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunek bankowy, na który powinien być dokonany zwrot nie jest zapisany na koncie płatnika to, aby go dodać należy złożyć dokument ZUS ZBA – Informacja o numerach rachunków bankowych płatnia składek.
Zwrot nadpłaty powinien zostać przekazany na rachunek bankowy płatnika najpóźniej w terminie do 1 sierpnia 2024 roku.
Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty do 3 czerwca 2024 roku i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2024 roku.