Aktualnie obowiązujące przepisy…
Jak wynika z art. 1823 § 1 kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję
o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlop ojcowski jest uprawnieniem inicjowanym przez pracownika – ojca wychowującego dziecko. Aby z niego skorzystać, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu pracownik składa pisemny wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Nowe regulacje
Wspomnianą powyżej nowelą ustawodawca wprowadza do kodeksu pracy kilka zmian związanych z urlopem ojcowskim. Przede wszystkim wydłużono okres,
w którym pracownik może skorzystać z tego uprawnienia.
W świetle bowiem zmienionego art. 1823 § 1 kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Zdaniem MPiPS…
W swoim stanowisku z 1 kwietnia 2014 r. w sprawie urlopu ojcowskiego,
w którym Ministerstwo wskazało jak należy interpretować termin „do 12 miesięcy”. Czytamy w nim, iż „w przypadku, w którym w trakcie trwania urlopu ojcowskiego dziecko ukończy 12 miesięcy, pracownik może korzystać z tego urlopu tylko do dnia poprzedzającego urodziny dziecka. Powyższe wynika bowiem z regulacji zawartej w art. 112 Kodeksu cywilnego (stosowanego w związku z art. 300 Kodeksu pracy), zgodnie z którą przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Oznacza to, iż w dniu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, pracownik traci uprawnienie do pozostałej części urlopu ojcowskiego z powodu ustania przesłanki uprawniającej do korzystania
z niego”.
Podsumowując…
Warto także przypomnieć i podkreślić, iż zgodnie z art. 1831 § 1 kodeksu pracy przy udzielaniu urlopu ojcowskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Przepis ten stosujemy obecnie i będziemy stosować od 02.01.2016r. na podstawie art. 1823 § 3 kodeksu pracy.