Niezbędnym narzędziem pracy dla niektórych pracowników jest samochód. Może być on przekazany przez pracodawcę. W takim przypadku pracownik zazwyczaj jeździ nim do domu i tam parkuje.
W ostatnich latach na popularności zyskały samochody elektryczne i hybrydowe plug-in. Pracodawcy, którzy chcą dbać o ekologię, decydują się na stworzenie floty właśnie z takich samochodów. Pracownicy, aby mogli jeździć takimi pojazdami, muszą ładować je w przerwach między przejazdami. Często robią to na własny koszt, w miejscach swojego zamieszkania. Zwykle w ramach rekompensaty otrzymują od pracodawcy świadczenie pieniężne.
Warto zwrócić uwagę, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę stanowiące równowartość kosztów prądu poniesionych przez pracownika w miejscu jego zamieszkania na ładowanie samochodu hybrydowego korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Aby tak się stało, ładowanie samochodu musi odbywać się na potrzeby odbywania przejazdów służbowych. Ponadto wartość świadczenia musi odpowiadać wartości poniesionych przez pracownika kosztów prądu. W tym celu do gniazdka może zostać zamontowany specjalny licznik, który będzie wskazywał na ilość zużytego prądu.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy stanowią przychód ze stosunku pracy. Jednak uzyskanie zwrotu poniesionych wydatków nie generuje u pracownika realnego przysporzenia, wobec tego pracownik nie uzyska przychodu ze stosunku pracy.
Nawet jeśli przyjąć, że w omawianej sytuacji pracownik uzyska przychód ze stosunku pracy, to będzie on podlegał zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na tej podstawie bowiem wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Z tego przepisu wynika, że kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od podatku po spełnieniu łącznie następujących warunków:
- ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
- kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania,
- narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
- narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
W pojęciu ekwiwalent mieści się także zwrot faktycznie poniesionych wydatków przez pracownika.