Letnia promocja bez limitów! Zapisz się do 31.08.2025 r. na dowolne wydarzenia z naszej oferty,
nawet te, zaplanowane za kilka miesięcy. Użyj kodu WAKACJE.PCKP i odbierz 25% rabatu na wszystko!

Podatek PIT
25.07.2025 r.
3 min

Czy zleceniobiorca zapłaci podatek za nocleg opłacony przez zleceniodawcę?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
25.07.2025r.
3 min

Na podstawie umowy zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej na rzecz dającego zlecenie. Umowa ta cechuje się większą swoboda zleceniobiorcy niż w przypadku stosunku pracy – nie występuje w niej także podporządkowanie właściwe dla umowy o pracę.

Ustawodawca pozostawił stroną umowy zlecenia dużą swobodę w ustaleniu zasad jej wykonywania, traktując je jako równorzędne. Tym samym zleceniodawca został obciążony mniejszą liczbą obowiązków, co wiąże się z ograniczoną liczbą uprawnień po stronie zleceniobiorcy.

Świadczenie w postaci zapewnienia zakwaterowania zleceniobiorcy przez zleceniodawcę nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, które jest przewidziane dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W efekcie wartość zakwaterowania finansowanego przez zleceniodawcę stanowi dla zleceniobiorcy przychód z działalności wykonywanej osobiście, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 12 lipca 2021 roku, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.389.2021.3.KF): „Świadczenia w postaci zapewnienia zleceniobiorcy zakwaterowania są świadczeniami, które mają charakter osobisty, niezależnie od celu i okoliczności w jakich zostały poniesione. Skoro bowiem przez okres wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca będzie zamieszkiwał w miejscu zakwaterowania zapewnionym przez Wnioskodawcę, to stwierdzić należy, że będzie on wykorzystywał to miejsce przede wszystkim dla celów osobistych (prywatnych). Ww. kwatera nie będzie bowiem służyła zleceniobiorcy jako narzędzie pracy, miejsce pracy (służące wykonaniu umowy) lecz będzie służyła osobistym celom zleceniobiorcy. Dzięki temu, że Wnioskodawca zapewni zleceniobiorcy miejsce zakwaterowania w pobliżu miejsca realizacji zlecenia, po stronie zleceniobiorcy powstanie nieodpłatne świadczenie w postaci uniknięcia wydatków jakie musiałby ponieść w związku z wykonywaniem zlecenia w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie zatem świadczenia – w postaci zapewnienia przez Wnioskodawcę miejsc noclegowych lub usług zakwaterowania – będą spełnione za zgodą zleceniobiorcy, bowiem będą związane z wykonaniem umowy zlecenia w miejscu uzgodnionym z Wnioskodawcą, będą spełnione w interesie zleceniobiorcy – bowiem pozwolą mu uniknąć wydatku, który niewątpliwie musiałby ponieść aby wywiązać się z umowy zlecenia wykonywanego w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, jak również korzyść ta jest wymierna i możliwa do przypisania konkretnemu zleceniobiorcy.”

Z powyższego wynika, że wartość zapewnionego przez zleceniodawcę noclegu stanowi dla zleceniobiorcy przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który płatnik (zleceniodawca) zobowiązany jest doliczyć do dochodu zleceniobiorcy, a następnie naliczyć i pobrać od niego zaliczkę na podatek dochodowy.