Podatek PIT
23.08.2024 r.
2 min

Czy zajęcia fitness organizowane przez pracodawcę stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
23.08.2024r.
2 min

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się świadomość ludzi i troska o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną. Na popularności zyskują siłownie, kluby fitness, akademie jogi, pilatesu i inne podobne miejsca. Utrzymywanie się w dobrej formie wpływa na wiele aspektów życia, a w tym także na sferę zawodową. Wysiłek fizyczny pozytywnie oddziałuje na dobre samopoczucie, a co za tym idzie na wydajność w pracy.

W ramach benefitów pracowniczych pracownicy mogą otrzymywać karty sportowe lub karnety na siłownie, basen, czy inne zajęcia sportowe. Pracodawca może również we własnym zakresie organizować dla swojej załogi zajęcia sportowe.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. W konsekwencji, przychodem ze stosunku pracy jest wszystko to, co pracownik otrzymuje od pracodawcy.

Jeśli finansuje je ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, to w takim przypadku wartość świadczeń nie podlega opodatkowaniu łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1 000 zł. Zastosowanie znajduje bowiem zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dopiero nadwyżka przekraczająca wskazany w przepisie limit będzie opodatkowana. Natomiast jeżeli pracodawca pokrywa koszty zajęć z własnych środków obrotowych, to z takiego zwolnienia skorzystać nie można. W takiej sytuacji cała kwota finansowana przez pracodawcę powinna zostać doliczona do przychodu pracownika i opodatkowana.