04.07.2011 r.
3 min

Czy za podzielenie urlopu pracownika na części, z których żadna nie obejmuje 14 dni, można zostać ukaranym przez PIP

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.07.2011r.
3 min

Zasadą przyjętą w naszym porządku prawnym jest udzielenie pracownikowi urlopu w postaci niepodzielonej na części. W praktyce jednak takie rozwiązania występuje bardzo rzadko, bowiem na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części.
Taki podział urlopu na części nie może być w pełni dowolny. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem zapewnienie takiego podziału urlopu wypoczynkowego pracownika na części, aby przynajmniej jedna część urlopu wypoczynkowego pracownika obejmowała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. W sytuacji, gdy pracownik swoim postępowaniem będzie naruszał wskazaną regułę, pracodawca nie powinien zaakceptować zatem wniosku pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Do naruszenia wskazanej reguły może jednak dojść również w okolicznościach zgodnych z prawem, gdy na przykład pracownik rozpoczął wykorzystywanie 14-dniowego urlopu, jednak urlop ten został następnie przerwany w wyniku choroby pracownika. Dość powszechnie zgodne z prawem niewypełnienie wskazanej reguły wynika również ze zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, kiedy to wymiar urlop pracownika w ujęciu proporcjonalnym jest zbyt niski, aby zrealizować uprawnienie do co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu.

Rozważając sprawę podniesioną w pytaniu należy odnieść się do tych stanów faktycznych, w których naruszenie przepisów regulujących zasady podziału urlopu na części, nie jest usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami, a wynika z pewnej niefrasobliwości w akceptowaniu wniosków urlopowych pracownika. Podczas kontroli PIP taka sytuacja zostanie bezspornie potraktowania jako naruszenie przepisów prawa pracy, a w szczególności art. 162 Kodeksu pracy. Jako nieprawidłowość z zakresu prawnej ochrony pracy skutkować będzie prawdopodobnie skierowaniem wystąpienia do podmiotu kontrolowanego o zaprzestanie stosowania takiej praktyki. Podmiot kontrolowany będzie musiał podjąć działania zmierzające do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, o czym powinien na piśmie poinformować organ kierujący do niego wystąpienie.

Trudno jednak uznać, że naruszenie reguł podziału urlopu wypoczynkowego na części jest w naszym porządku prawnym czynem zabronionym pod groźbą kary. Spośród licznych przepisów wykroczeniowych, które zawiera Kodeks pracy, problematyki urlopów wypoczynkowych dotyczy art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem kto, wbrew obowiązkowi, nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Zatem znamiona wykroczenia określonego w art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy nie obejmują czynu polegającego na nieprawidłowym podzieleniu urlopu wypoczynkowego na części. Wobec powyższego nieprawidłowość, o której mowa w pytaniu, nie będzie za sobą pociągała konsekwencji w postaci mandatu bądź grzywny nakładanej wyrokiem sądu.