27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
23.07.2024 r.
2 min

Czy wypłata wynagrodzenia zawsze musi następować w walucie polskiej?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
23.07.2024r.
2 min

Umowa o pracę powinna zawierać informację o wynagrodzeniu za pracę odpowiadającym rodzajowi pracy ze wskazaniem jego składników. Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestie związane z terminem, formą i miejscem wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jednakże nie zawiera postanowień odnoszących się do waluty, w jakiej powinno ono być wyrażone w umowie o pracę oraz wypłacane.

W celu znalezienia odpowiedzi na pytanie postawiona w tytule, odwołać się należy do treści art. 358 § 1 kodeksu cywilnego, na podstawie odesłania z art. 300 kodeksu pracy. Stosownie do dyspozycji przywołanego przepisu, jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia wyłącznie w walucie obcej. Zobowiązania pieniężne mogą być zatem wyrażane zarówno w pieniądzu polskim, jak i w walutach obcych. W konsekwencji, świadczenie może zostać spełnione w walucie polskiej lub obcej. Możliwość spełnienia świadczenia w pieniądzu polskim jest wyłączona w przypadku, gdy ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

Nie ma przeszkód, aby wynagrodzenie za pracę było wypłacone w walucie obcej. Trzeba jednak pamiętać, że płatnik swoje obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych musi wykonywać w walucie polskiej. Aby mógł obliczyć, pobrać i odprowadzić podatek w prawidłowej wysokości musi także ustalić wynagrodzenie podatnika, stanowiące podstawę wyliczenia podatku, w polskich złotych.