04.08.2017 r.
3 min

Czy ulegną zmianie zasady stosowania przepisów o emeryturach i rentach z FUS przy ustalaniu prawa do renty z tytułu ubezpieczenia wypadkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.08.2017r.
3 min

Jedną ze zmian przewidzianych w projekcie jest nadanie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015, poz. 1242 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, następującego brzmienia: Przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, z wyjątkiem art. 57 ust. 1 pkt 4 oraz art. 101a tej ustawy, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.”.

Z projektowanego brzmienia art. 17 ust. 1 ustawy wynika, iż tak jak dotychczas, przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o FUS. Odpowiednie stosowanie przepisów ustawy o FUS nie będzie jednak obejmowało art. 57 ust. 1 pkt 4 i art. 101a ustawy o FUS. Dodanie rzeczonych przepisów do ustawy o FUS przewiduje projekt.

Przepis art. 57 ust. 1 pkt 4 ustawy o FUS statuuje nową przesłankę przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Ma nią być „brak ustalonego prawa do emerytury lub niespełnianie warunków do jej uzyskania”. Wyłączenie stosowania art. 57 ust. 1 pkt 4 ustawy o FUS przy ustalaniu prawa do w/w świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, oznacza wyłączenie stosowania przesłanki braku ustalonego prawa do emerytury lub braku spełnia warunków do jej uzyskania przy ustalaniu prawa do świadczeń określonych ustawą.

Jak wskazano wcześniej, z nowego brzmienia art. 17 ust. 1 ustawy wynika, iż przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty nie będzie miał również zastosowania art. 101a ustawy o FUS. Stanowi on, iż prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem, od którego została przyznana emerytura z Funduszu.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]