Kadry
19.10.2023 r.
3 min

Czy środki zwrócone pracownikowi w związku z odwołaniem go przez pracodawcę z urlopu wypoczynkowego stanowią przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Kadry
19.10.2023r.
3 min

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, jeśli zostaną spełnione warunki przewidziane przez ustawodawcę. Wiąże się to jednak dodatkowo z koniecznością zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów związanych z niespodziewanym powrotem do pracy.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu wynika wprost z art. 167 kodeksu pracy. Na jego podstawie pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (ust. 1). Zatem musi być to uzasadnione zdarzeniami nagłymi, zaskakującymi.

Pracownik ma obowiązek zastosować się do polecenia pracodawcy w tym zakresie, jeśli polecenie powrotu do pracy jest uzasadnione okolicznościami wymagającymi obecności pracownika w zakładzie pracy, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu. Brak subordynacji może skutkować nałożeniem kary dyscyplinarnej, a nawet zostać uznany za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i w konsekwencji może prowadzić do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Należy jednak pamiętać, że pracodawca powinien zawiadomić pracownika o odwołaniu z urlopu z takim wyprzedzeniem, aby możliwe było jego stawienie się w pracy w wyznaczonym terminie.

Pracodawca, który odwoła pracownika z urlopu, obowiązany jest pokryć koszty, jakie ten poniósł w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego (art. 167 § 2 kodeksu pracy). Chodzi o wydatki, których pracownik nie poniósłby, gdyby nie został odwołany z urlopu, jak na przykład koszty wcześniej podróży powrotnej pracownika oraz członków jego rodziny, opłaty za część wypoczynku niewykorzystaną przez pracownika i jego rodzinę w wyniku odwołania. Koszty, które mają zostać zwrócone przez pracodawcę powinny zostać udokumentowane przez pracownika. Jeśli nie jest to możliwe to zwrotowi podlegają koszty obliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi podróży służbowych.

Należy przyjąć, że środki, które pracownik uzyska tytułem zwrotu kosztów, jakie poniósł w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego, nie stanowią dla pracownika przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z tego, że w przypadku zwrotu kosztów poniesionych uprzednio przez pracownika przysporzenie majątkowe nie powstaje. Nie powstaje zatem również przychód.