27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
21.10.2022 r.
2 min

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może uzasadnić swoją nieobecność w pracy poszukiwaniem nowego zatrudnienia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
21.10.2022r.
2 min

Ustawodawca dał pracownikom, którym pracodawca złożył oświadczenie o rozwiązaniu łączącej ich umowy o pracę za wypowiedzeniem, którego okres obejmuje co najmniej 2 tygodnie, prawo do dodatkowych dni wolnych. Celem takiego zwolnienia jest ułatwienie pracownikowi znalezienia kolejnego zatrudnienia, w szczególności uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. W związku z tym zwolnienie nie należy się, jeżeli pracownik chciałby je wykorzystać w innym celu. Jednakże pracodawca nie może żądać od pracownika przedstawienia dokumentów wskazujących na sposób korzystania ze zwolnienia, np. zaświadczenia o uczestnictwie w rozmowie kwalifikacyjnej.

Zgodnie z treścią art. 37 § 1 kodeksu pracy: W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia ustawodawca uzależnia od przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik ma prawo do okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie lub jeden miesiąc, zwolnienie przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych. Natomiast wymiar zwolnienia przysługującego pracownikowi uprawnionemu do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia ulega podwyższeniu do 3 dni roboczych. Dni na poszukiwanie pracy w wymiarze 3 dni roboczych przysługuje również w przypadku, gdy pracownikowi skrócono trzymiesięczny okres wypowiedzenia na podstawie art. 361 § 1 kodeksu pracy. (art. 37 § 2 kodeksu pracy). Dni na poszukiwanie pracy nie muszą być wykorzystane łącznie.

Zwolnienie udzielane jest wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie może zatem samodzielnie podjąć decyzji o skorzystaniu przez pracownika z przedmiotowego uprawnienia oraz o terminie jego wykorzystania.

Trzeba pamiętać, że prawo do dni wolnych na poszukiwania pracy nie przysługuje pracownikowi, który sam wypowiedział umowę o pracę, a także którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w drodze porozumienia stron lub upływu czasu, na jaki umowa została zawarta, albo oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie może z niego również skorzystać pracownik, którego okres wypowiedzenia jest krótszy niż dwa tygodnie.