07.04.2017 r.
4 min

Czy pracownik musi wykonać badania lekarskie w placówce medycznej wskazanej w skierowaniu na badania lekarskie?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.04.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Przepis art. 229 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek kierowania pracowników na wstępne, kontrolne i okresowe badania profilaktyczne. Zasady przeprowadzania tych badań reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2067). Natomiast kwestie związane ze służbą medycyny pracy zostały uregulowane w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1184 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o służbie medycyny pracy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Podmiotem zobowiązanym do zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej jest pracodawca. Jest on obowiązany do zapewnienia rzeczonej opieki pracownikom, osobom pozostającym w stosunku służbowym, osobom wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy w zw. z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o służbie medycyny pracy).

W skierowaniu na badania profilaktyczne powinna zostać oznaczona jednostka, z którą pracodawca zawarł umowę.

Profilaktyczne badania lekarskie mogą zostać przeprowadzone wyłączenie przez jednostkę, z którą pracodawca zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie medycyny pracy. Przeprowadzenie badań profilaktycznych przez inny podmiot jest niedozwolone i stanowi naruszenie art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy. Stanowić może również podstawę do zakwestionowania badania. Udanie się przez pracownika do innej jednostki medycznej niż ta, z którą pracodawca zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie medycyny pracy, nie może bowiem zostać uznane za realizację skierowania.

Od zasady, iż badania profilaktyczne mogą zostać przeprowadzone wyłączenie przez jednostkę, z którą pracodawca zawarł umowę, jest jednak wyjątek. Status podstawowej jednostki służby medycyny pracy przypisuje się również lekarzowi uprawnionemu do przeprowadzania badań profilaktycznych, który jest zatrudniony w zakładzie pracy.

W związku z tym zakład pracy nie musi już zawierać umowy z inną podstawową jednostką służby medycyny pracy. Należy jednak podkreślić, iż w takim przypadku muszą być spełnione wszystkie wymagania wynikające z ustawy o służbie medycyny pracy, w szczególności niezależność osób realizujących zadania służby medycyny pracy od pracodawcy i jego przedstawicieli.

Przeprowadzenie badań profilaktycznych w jednostce, z którą pracodawca zawarł umowę, umożliwia kontrolę wypełniania przez pracodawców obowiązku zapewnienia pracownikom profilaktycznej ochrony zdrowia.

Reasumując. Badania profilaktyczne pracownik ma obowiązek przeprowadzić w jednostce, z którą zawarliście Państwo umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie medycyny pracy. Udanie się przez pracownika do innej jednostki medycznej niż wskazana w skierowaniu nie stanowi realizacji obowiązku poddania się badaniom profilaktycznym.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]