Pracownik korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby. Oznacza to, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w takiej sytuacji oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę złożył pracownik.
Przepisy prawa pracy nie przewidują jakichkolwiek okoliczności, które uniemożliwiałyby pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę w okresie, w którym korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Zakaz wypowiedzenia umowy o prace w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby dotyczy tylko sytuacji, gdy pracownik jest bierną stroną, a więc gdy to pracodawca występuje z wypowiedzeniem. Jeżeli inicjatywa w tym zakresie leży po stronie pracownika, to ustawodawca tego nie zabrania.
Należy pamiętać, że pracownik, który złoży wypowiedzenie, nadal zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego (a następnie zasiłku chorobowego) także w czasie okresu wypowiedzenia. Przy czym okres wypowiedzenia nie wydłuża się o czas trwania niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby.
Po ustaniu zatrudnienia ZUS przejmuje obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego. W konsekwencji konieczne jest przekazanie do ZUS wszystkich dokumentów dotyczących dalszego zwolnienia lekarskiego.