Co do zasady pracownikowi odbywającemu izolację w warunkach domowych albo kwarantannę przysługują świadczenia takie same jak w razie niezdolności do pracy z powodu choroby. Jednak ze względu na to, że wiele osób przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy, a tym bardziej czuje się w pełni sił w okresie kwarantanny to zarówno pracownik jak i pracodawca chcieliby, aby wykonywał w tym czasie pracę. Zezwolił na to także ustawodawca, który w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawarł przepisy art. 4h i 4ha. Na ich podstawie w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie (art. 4) i izolacji domowej (art. 4ha), mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.
Należy pamiętać, że zarówno za okres świadczenia pracy w trakcie kwarantanny jak i izolacji w warunkach domowych pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby, lecz wynagrodzenie za pracę. Jednoznacznie wskazują na to art. 4h ust. 2 i art. 4ha ust. 2 ustawy COVID-owej.
Pracodawca musi jednak pamiętać, że nie może nakazać pracownikowi przebywającemu w izolacji lub kwarantannie wykonywania pracy zdalnie. Nie może również wyciągać jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który odmówi świadczenia pracy w okresie odosobnienia. Potwierdzenie tego poglądu można odnaleźć w stanowisku Państwowej Inspekcji Pracy: „Zasadnym wydaje się uznanie, że pracownik powinien zawnioskować o możliwość pracy w takim trybie i uzyskać w tym zakresie zgodę pracodawcy. Dla celów dowodowych zarówno wniosek lub prośba o wyrażenie zgody, tak samo jak jej udzielenie, powinny być udzielone na piśmie, choć w przepisach nie zawarto bezwzględnego wymogu formy pisemnej dla wskazanych czynności, a więc co do zasady dopuszczalna jest każda forma. Podsumowując, decyzja o wykonywaniu pracy zdalnej w czasie kwarantanny lub izolacji domowej zależy każdorazowo od zgody obu stron stosunku pracy. Pracownik nie powinien bowiem rozpocząć wykonywania pracy bez uzyskania zgody pracodawcy, a podmiot zatrudniający nie ma uprawnienia do jednostronnego polecenia wykonywania pracy zdalnej, bez uzyskania wniosku lub zgody pracownika. Co więcej, uzasadniony wydaje się wniosek, że pracownik w razie pogorszenia stanu zdrowia, może w każdej chwili wycofać złożony wcześniej wniosek i zaprzestać wykonywania pracy zdalnej, otrzymując w zamian wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.” (https://www.pip.gov.pl/pl/baza-wiedzy/prawo-pracy/stosunek-pracy/123282,jakich-formalnosci-nalezy-dopelnic-zeby-pracownik-mogl-pracowac-zdalnie-podczas-kwarantanny-lub-izolacji-domowej-.html)