Podatek PIT
17.12.2024 r.
2 min

Czy poniesione przez pracodawcę wydatki na spotkanie wigilijne mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
17.12.2024r.
2 min

Częstą praktyką pracodawców jest organizowanie dla pracowników Wigilii. Czasami przybierają one postać symbolicznych, krótkich spotkań. W innych przypadkach mogą być to wystawne przyjęcia. Zdarza się także, że pracodawcy chcą urozmaicić ten czas swoim pracownikom i organizują w dla nich dodatkowe atrakcje.

W każdym przypadku głównym celem spotkań jest jednoczenie zespołu i dbanie o dobre relacje między współpracownikami, jak też pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Ugruntowane stanowisko organów administracji skarbowej pozwala na zaliczenie poniesionych w tym zakresie wydatków do kosztów podatkowych. Warunkiem jest to, aby dotyczyły one udziału pracowników, a nie zleceniobiorców lub innych współpracowników.

Choć takie rozumowanie nie znajduje powszechnego uznania, to potwierdza je orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. „Nie budzi wątpliwości kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację spotkania integracyjnego dla pracowników spółki. Natomiast w odniesieniu do współpracowników, chociaż spotkania takie niewątpliwie mają korzystny wpływ na poprawę współpracy między pracownikami, a osobami współpracującymi […] Organizowanie spotkań o charakterze integracyjnym dla osób fizycznych, które nie są zatrudnione w spółce, a jedynie świadczą na jej rzecz usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (umowy o współpracy B2B) nie pozwala na zaliczenie wydatków poniesionych na rzecz tych osób do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczenie takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów byłoby w istocie uznaniem wydatków spółki na motywowanie współpracowników do lepszego prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czyli de facto ponoszeniem wydatku na rzecz innej firmy. Organ zatem nie neguje kwestii pozytywnego wpływu spotkań integracyjnych na współpracowników, jego znaczenia dla spółki, a jedynie kwestionuje możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na ich integrację z zespołem pracowników spółki do kosztów spółki, z uwagi na katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy” (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 października 2022 roku, sygn. II FSK 572/22).